מעקב: ירושלים והר הבית

קשר מסוכן

דינאמיקת ההתעצמות של תנועות המקדש בישראל ומשמעויותיה

01/05/2013


דו"ח חדש של קשב ועיר עמים חושף את התעצמותן של תנועות המקדש, הפועלות לשינוי ההסדרים המקובלים בהר הבית/חראם אל שריף ונהנות מתמיכת הממסד. הדו"ח עוסק בהר הבית/חראם אל-שריף כאחד ממוקדי הסכסוך הישראלי פלסטיני וסוקר את הרקע ההיסטורי והאידיאולוגי של תנועות המקדש ואת קשריהן עם מוסדות השלטון. 

 


 

>> לקריאת הדו"ח המלא

>> לראיון עם יזהר באר - מנכ"ל קשב - בנושא ירושלים והר הבית

>> למידע נוסף על פרויקט מעקב ירושלים והר הבית

 


 

סוגיית הר הבית היא מהמורכבות והרגישות שעל סדר היום של מדינת ישראל, ומשלבת מוקדי חיכוך ומתח כלפי האוכלוסייה הפלסטינית, כלפי האומות הערביות שסביב ישראל, כלפי העולם המוסלמי, וכן פנימה - בין ישראלים ויהודים ובין עצמם.

 

במשך מאות השנים האחרונות התקבע סטטוס-קוו לפיו מתחם הר-הבית/אל-חרם א-שריף הוא אזור תפילה מוסלמי, ואילו הכותל המערבי הוא אזור תפילה המיועד ליהודים, בעשור האחרון חל שינוי הדרגתי במעמד אזורים אלה, ונרשמה התעוררות בפעילות יהודים המבקשים לחזק את מעמדו של מתחם ההר כמרכז דתי יהודי, ואף לדחוק את מעמדם של המוסלמים בתוכו. רק בשנה החולפת עלו מאות עולי רגל יהודיים, דתיים-לאומיים להר, ביניהם קבוצות של רבנים, נשים, חברי כנסת, ולאחרונה, גם קבוצות של חיילים במדים.

 

אנו רואים חשיבות בראייה מפוכחת של אופי פעולותיהם של הארגונים המבקשים לטפח עניין זה, ובבדיקת התמיכה הממסדית-ממלכתית שמעניקה מדינת ישראל לארגונים אלה. כפי שיובהר להלן, עיריית ירושלים ומשרדי ממשלה שונים משתתפים במימון וסיוע לעמותות שונות של פעילים למען בניין מקדש.

 

במסמך זה בכוונתנו להציג מידע על הפעילות ההולכת וגוברת של הארגונים השואפים לשנות את הסטטוס-קוו על ההר, ואף להקים עליו את בית המקדש השלישי. נתאר את הרקע ההיסטורי, החוקי וההלכתי לסטטוס-קוו שקיים כיום במתחם ההר, נציג את השחקנים המרכזיים בקרב תנועות המקדש, ונצביע על הקשר המעמיק והולך בין רשויות מדינת ישראל ובין ארגונים אלה.

 

רגישותו הפוליטית והדתית של המקום, ומשמעות המתרחש בו לעתיד מדינת ישראל, ברורות לכל בר דעת. הפעילות המתעצמת של התנועות והפעולות לשינוי הסטטוס-קוו לא מקבלות תשומת לב מספקת, כמו גם הקשר בין תנועות אלה לבין המוסדות הממלכתיים בישראל. במסמך זה ננסה להאיר אזורים מוצללים אלה. מטרתנו, אפוא, היא להציג ולנתח את דינאמיקת ההתעצמות של תנועות המקדש, את זליגתה האיטית לתוך המרחב הציבורי ואל המרכז הפוליטי בישראל, ואת אופי ועומק הקשרים שבין הממסד הישראלי לקבוצות אלה.

 

האסיר איקס 2 - פרשה מסוכנת

פרשת האסיר איקס 2, לפי שני העיתונים הנפוצים במדינה, נעה בין "פירצה ביטחונית איומה" לבין סכנה מוחשית לדמוקרטיה. ומה מגלות האותיות הקטנות? האם העיתונות מבצעת את תפקידה? | להמשך >>

מה באמת היה אחוז ההצלחה של כיפת ברזל?

בין לוחמה פסיכולוגית, אינטרסים כספיים ופוליטיים, וקושי עיתונאי לפקפק בדובר צה"ל – קיבל הציבור הישראלי מידע מוטעה, באופן שמנע דיון מהותי על יכולתה של כיפת ברזל להגן על העורף הישראלי | להמשך >>

הצטרפו לרשימת תפוצה
כך תוכלו לסייע
contactusbig

וידאו קשב